Wynajem autokaru – jakie trzeba mieć uprawnienia?Mogłoby się wydawać, że aby wynajmować autokary, wystarczy jedynie mieć odpowiednie pojazdy oraz uprawnienia do ich prowadzenia. Niestety sprawa wygląda dużo bardziej zawile. Przepisy precyzyjnie regulują, jakimi uprawnieniami i licencjami należy dysponować, aby móc zajmować się taką działalnością. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa i odpowiednich standardów przejazdów na terenie kraju, a także poza jego granicami.

Kogo obowiązują przepisy dotyczące wynajmowania autokarów?

Można prowadzić działalność zajmującą się transportem osób i wykorzystywać do tego celu mniejsze busy lub znacznie większe i komfortowe autokary. W przypadku tych pierwszych sytuacja jest o wiele prostsza. Busy to pojazdy samochodowe, które są przeznaczone do przewożenia nie mniej niż 7, ale nie więcej niż 9 osób. Kierowca musi mieć wówczas jedynie prawo jazdy kategorii B. Takiemu przewoźnikowi jest wystawiania stosowna licencja, a on zobowiązuje się, że w pojazdach nie będzie używał taksometru, ani umieszczał na nim nazwy i danych swojej firmy. Kiedy wynajem ma natomiast dotyczyć pojazdu samochodowego służącego do transportu więcej niż 9 osób, czyli autokaru, potrzebne są zupełnie inne uprawnienia.

Wynajem autokarów – wymagane uprawnienia

Autokary są wynajmowane, aby przewozić pasażerów zarówno na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami. Potrzebne są do tego odpowiednie zgody.  Prowadzenie działalności dotyczącej transportowania osób autokarem lub autobusem jest możliwe, gdy przedsiębiorca dysponuje zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Wynika to wprost z ustawy z dnia 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Zezwolenie to zastąpiło wcześniej wydawaną licencję.

W przypadku, kiedy przewoźnik chce rozszerzyć swoją działalność i zajmować się międzynarodowym transportem osób, musi mieć specjalną licencję. Mówi o tym rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej numer 1071/2009. Zgodnie z tymi przepisami, aby móc poruszać się po międzynarodowych trasach, przewoźnik jest zobowiązany zadbać o zdolność finansową, kompetencję zawodowe oraz dobrą reputację. Siedzibą takiej firmy musi być także jedno z państw członkowskich UE.

Kierowcy, którzy będą prowadzić wynajmowane autokary, muszą mieć uprawnienia prawa jazdy kategorii D, D+E, D1 lub D1+E.

 


Wróć do bloga